Lista Aktualności Lista Aktualności

Jesień w pasiece leśniczego

Pszczoły są bardzo ważnym elementem przyrody jak zapewne wszyscy dobrze wiemy.

Te malutkie, niezwykle pracowite owady zapylają kwiaty, z których później wyrastają różnego rodzaju owoce, warzywa czy nasiona. Przy okazji tej czynności produkują przepyszny i zdrowy miód, propolis, pierzge, pyłek, mleczko pszczele i wosk. Wszystkie te produkty maja cenne właściwości prozdrowotne.

Patrząc na dzisiejszą chemizacje gospodarki rolnej oraz środowiska, pszczoły zaczęły być bardzo doceniane a pszczelarstwo nabrało nowego wymiaru, gdyż nie tylko daje ono produkty w postaci słodkiego miodu, ale stało się również ratunkiem dla gwałtownie kurczącej się populacji pszczół na całym świecie.

Pszczoły od zawsze były nieodzownym elementem lasu, do dziś wielu spośród leśników trudni się pszczelarstwem i posiada własne zagrody pasieczne.

Również w naszym nadleśnictwie pszczelarstwem pasjonuje się Pan Piotr Misiak, który na co dzień jest leśniczym w Leśnictwie Starkowo. Pan Piotr wiele uwagi poświęca swoim pszczołom szczególnie w okresie jesiennym.

Jak mówi Pan Piotr: ,,Jesień jest to czas kiedy te sympatyczne choć czasami groźne owady przygotowują się do zimy i tutaj zaczyna się bardzo ważna rola pszczelarza, gdyż niejednokrotnie to od niego zależy w jakiej kondycji przezimują pszczele rodziny.”

Jak wiadomo część pokarmu w postaci miodu, który zgromadziły pszczoły na zimę jest od nich pozyskiwana, może się zdarzyć jednak tak, że rodzina nie wyprodukowała dostatecznej ilości miodu na czas zimy z powodu złych warunków atmosferycznych. W obu tych przypadkach niezbędna jest pomoc człowieka (pszczelarza), aby pszczoły były w stanie przetrwać ten trudny czas.

,,Wraz z nadejściem sierpnia można już przystępować do dokarmiania zimowego - im wcześniej nakarmimy pszczoły w naszej pasiece, tym lepiej.,, - mówi Pan Piotr.

Dokarmianie odbywa się poprzez podanie do ula w specjalnej podkarmiaczce syropu na bazie cukru, który pszczoły po przerobieniu zgromadzą w plastrach węzy jako zapasy na zimę. Jak wiemy w zimie owady te nie maja możliwości pobierania pokarmu z zewnątrz, gdyż po pierwsze ich metabolizm znaczenie zwalnia a po drugie warunki atmosferyczne sprawiają, że pszczoła po upuszczenia ula ginie. Więc jedynym sposobem na przezimowanie jest zebranie odpowiedniej ilości zapasów.

Jesień jest najlepszą porą do walki ze znaną chorobą pszczół - warrozą. Zadymianie przeprowadza się przeciw takim małym pasożytom (roztoczom) żyjącym na pszczołach, które przez okres zimy niejednokrotnie doprowadzają do śmierci całej pszczelej rodziny, bądź w bardzo dużym stopniu ją osłabiają.

W tym czasie pszczelarz dokonuje również przeglądu pasieki pod kątem zdrowotności oraz właściwego ułożenia rodziny pszczelej w gnieździe.

Jesień zarówno dla samego pszczelarza jak i dla pszczół jest ważnym czasem, gdyż odpowiednie przygotowanie pasieki do zimy pozwala spokojnie przezimować pszczołom i cieszyć się miodem w kolejnym sezonie letnim.

Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku