Lista Aktualności Lista Aktualności

Speed Wood Carving w Swołowie w ramach "I BAŁTYCKIEGO PLENERU RZEŹBIARSKIEGO – DREWNO W KRATĘ"

Zakończył się "I Bałtycki Plener Rzeźbiarski DREWNO W KRATĘ", powstały niezwykłe drewniane dzieła. Impreza miała także charytatywny cel.

Za nami I BAŁTYCKI PLENER RZEŻBIARSKI – DREWNO W KRATĘ, w którego organizacji miało przyjemność uczestniczyć Nadleśnictwo Ustka wspólnie z Zagrodą Inicjatyw Twórczych w Swołowie, Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Słupsk, Gminą Słupsk, Zakładem Usług Leśnych ZULAS.

W dniach 2-4 czerwca br. teren Zagrody w Swołowie stał się centrum artystycznego wykorzystania drewna. Rzeźbiarze z różnych krajów za pomocą pilarek, szlifierek, dłut i innych narzędzi mechanicznych, tworzyli niezwykłe formy  ludzi, zwierząt, a nawet owadów, które stopniowo wyłaniały się z pni topól i dębów. Dodatkowo rzeźby powstałe w dwóch konkursach speed wood carvingu czyli szybkim rzeźbieniu w drewnie, na których wykonanie artyści mieli tylko jedną godzinę, zostały zlicytowane na cele charytatywne. Z licytacji na rzecz Fundacji Przystań uzyskano kwotę 22.500,00 zł.

Przez trzy dni trwał konkurs główny na wykonanie dużych rzeźb. Rzeźbiarze pracowali nieustannie każdego dnia po minimum 8 godzin, czego efektem były zachwycające dzieła.

Wyniki konkursu głównego ocenianego przez jury przedstawiły się następująco:

1. Pavel Vrcula (Czechy) - 475 pkt.
2. Marcin Lichosyt (Polska) - 445 pkt.
3. Mario Hennig (Niemcy) - 444 pkt.

 

Dodatkowymi atrakcjami pleneru były stoiska i wystawy artystyczne związane z tematyką i zastosowaniem drewna. Swoje prace przedstawił m.in. Pan Kamil Kościuk lokalny rzeźbiarz i carvingowiec, Pani Beata Samborska - fotograf oraz Pan Andrzej Mazur - wykonawca autorskich mebli z drewna.

 

Również Nadleśnictwo Ustka przygotowało wiele atrakcji dla odwiedzających to wydarzenie. Dzieci uczestniczyły w grach wykonanych z drewna, rozpoznawały wizerunki zwierząt, poznawały ich tropy odciśnięte w piasku czy tworzyły kompozycje z liści. Dorośli w tym czasie mieli możliwość własnoręcznego wykonania cudownych kompozycji z tego co można znaleźć w lesie. Powstawały niezwykłe, czasem zadziwiające dzieła z drewna, mchu, różnych gatunków szyszek, gałązek i drobnych ozdób. Dodatkowo kompozycję można było uzupełnić o własnoręcznie wypalony rysunek na drewnie w ramach warsztatów z pirografii.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii.

 


Baza noclegowa RDLP w Szczecinku Baza noclegowa RDLP w Szczecinku