Asset Publisher
Orzechowska Wydma - regulamin ścieżki
Najbardziej charakterystyczne zjawiska i obiekty przyrodnicze omówione są na 12 tablicach tematycznych rozmieszczonych wzdłuż ścieżki. Część trasy (ok. 1,5 km) można pokonać rowerem (od przystanku nr 1 do przystanku nr 6), a odcinek ten łączy dwa popularne szlaki rowerowe, w tym znany w kraju "szlak zwiniętych torów".
Rekreacyjną funkcję obiektu podkreślają miejsca odpoczynku. Jedno, zlokalizowane od strony dojścia od miejscowości Zapadłe, wyposażone jest parking i wiaty, miejsce na ognisko, ubikację i stojaki na rowery. Drugie miejsce znajdujące się od strony dojścia z Orzechowa posiada wiatę oraz stojak na rowery. Obydwa te obiekty mają tablice informacyjne o Nadleśnictwie, trasie ścieżki i regulaminie obowiązującym na ścieżce. Dodatkowo na całej trasie rozmieszczone są ławki do odpoczynku. Celem zabezpieczenia wydmy przed wydeptywaniem umieszczono drewniane kładki, schody drewniano ziemne i mostek nad żlebem, natomiast na najwyższym wzniesieniu wydmy ulokowana jest platforma widokowa. Oznaczenie trasy ścieżki stanowią kierunkowskazy, witacze, oznakowania wzdłuż trasy na drzewach i palikach kierunkowych (zielone koło w białej otoczce), natomiast w miejscach wątpliwych - bariery kierunkowe.
REGULAMIN ŚCIEŻKI
- Każda osoba korzystająca z obiektu wyraża zgodę na postanowienia niniejszego regulaminu i zobowiązuje się do przestrzegania jego postanowień.
- Dorośli korzystają ze ścieżki edukacyjnej na własną odpowiedzialność, a za osoby niepełnoletnie odpowiedzialność przyjmują ich opiekunowie.
- Ścieżka edukacyjna i jej elementy powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem.
- Nie zaleca się przebywania na ścieżce edukacyjnej w czasie burz i silnych wiatrów – Nadleśnictwo nie bierze odpowiedzialności za ich skutki.
- Nadleśnictwo Ustka nie odpowiada za ukąszenia korzystających z obiektu przez owady i zwierzęta oraz za inne nieprzewidziane zdarzenia wynikłe na skutek spotkania ze zwierzętami a także za powstałe alergie, uczulenia i zatrucia grzybami lub roślinami.
- W trakcie pobytu na ścieżce edukacyjnej w momencie dużej wilgotności powietrza i wystąpienia opadów atmosferycznych tj. deszcz czy śnieg, należy zachować szczególną ostrożność ze względu na śliskie podłoże.
- Korzystający ze ścieżki mogą poruszać się rowerem tylko po wyznaczonej trasie (od przystanku nr 1 do przystanku nr 6 lub odwrotnie);
- Osobom korzystającym ze ścieżki edukacyjnej zabrania się:
- poruszania się poza trasą ścieżki, gdyż zejście z trasy może spowodować nieodwracalne zniszczenie gleby;
- niszczenia roślin i grzybów;
- płoszenia zwierząt;
- korzystania z otwartego ognia poza miejscem do tego wyznaczonym (parking);
- hałasowania;
- poruszania się pojazdami mechanicznymi po trasie ścieżki;
- niszczenia obiektów ścieżki i zaśmiecania;
- spożywania alkoholu oraz środków odurzających;
- Osoby korzystające ze ścieżki edukacyjnej zobowiązane są do przestrzegania przepisów dotyczących przebywania i korzystania z terenów leśnych, w szczególności w zakresie utrzymania porządku oraz ochrony przeciwpożarowej.
Organizację imprez zbiorowych należy bezwzględnie uzgadniać z Nadleśnictwem Ustka
tel. +48 59 8144 000, e-mail: ustka@szczecinek.lasy.gov.pl
Wszelkie nieprawidłowości mogące wpłynąć na bezpieczeństwo oraz uszkodzenia infrastruktury lub nieporządek należy zgłaszać do biura Nadleśnictwa (kontakt - jak wyżej)