Drewno opałowe - vademecum

Kiedy kupić drewno? Jakie drewno kupić? Co to jest 1 m3 drewna? Zamieszczamy odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące drewna opałowego.

Kiedy kupić drewno ?

 

Drewno można nabyć przez cały rok we wszystkich leśnictwach ale pamiętajmy, że przed spaleniem powinno być „sezonowane" tzn. minimum 1 rok (najlepiej dwa lata) składowane pod zadaszeniem w przewiewnym miejscu.

Jakie drewno kupić ?

 

Nie zawsze każdy gatunek drewna jest dostępny, jednak należy wiedzieć, że wartość opałowa 1 metra sześciennego (m3) dla suchego kształtuje się następująco:

Gatunek kcal / m3
Wartości opałowe drewna
buk / grab 3091
jesion 2943
brzoza 2840
dąb 2803
modrzew 2528
sosna 2382
olcha 2101
świerk 1987
topola 1724

 

Wartość opałowa wpływa na cenę drewna !

 

Na stronie www w cenniku podane są symbole S2A, S4 co one oznaczają ?

 

Symbole te określone przez Polskie Normy oznaczają jakość drewna i jego średnicę. Dla drewna opałowego stosujemy symbol S4. Świetnie do pieca czy kominka nadaje się również drewno o symbolu S2A czyli potocznie tzw. „papierówka". S w symbolu oznacza że minimalna średnica drewna bez kory wynosi 5 centymetrów.

Dlaczego kupować S2A skoro drewno S4 jest tańsze ?

 

Drewno S4 nadaje się jedynie na opał ze względu na dopuszczalną zgniliznę (do 50%). Drewno S2A „papierówka" jest wolne od zgnilizny ma więc wyższą wartość opalową. Dodatkowo w Lasach Państwowych pozyskuje się znacznie więcej drewna S2A niż S4, więc jest ono łatwiej dostępne.

A może gałęziówka ?

 

Gałęzie do 5 cm średnicy są oznaczone w cennikach jako M2. Drewno takie jest wyrabiane samodzielnie przez kupującego tzw. "samowyrobem"

Czym jest 1 metr przestrzenny (m3p) a czym 1 metr sześcienny (m3) drewna ?

 

Metr przestrzenny (m3p) - to porcja pokładanego drewna oraz przestrzenie pomiędzy nimi które w sumie zajmują 1 m3 czyli o wymiarach 1m x 1m x 1m. Metr przestrzenny w zależności od gatunku drewna i długości znajdujących się w nim wałków lub szczap to od 0,60 do 0,70 metra sześciennego (m3)

Metr sześcienny (m3) lub potocznie kubik - to porcja drewna bez pustej przestrzeni i kory pomiędzy ułożonymi w stosie wałkami lub szczapami, która zajęłaby objętość 1 m3. Metr sześcienny w zależności od gatunku drewna i długości znajdujących się w nim wałków lub szczap to od 1,43 do 1,67 metra przestrzennego (m3p)

Przy ułożonym 1 metrze przestrzennym uzyskujemy przykładowo:

  • dla buka, graba - 0,63 m3 drewna;
  • dla sosny - 0,62 m3 drewna;
  • dla brzozy, olszy, osiki - 0,60 m3 drewna;

Aby więc wyliczyć ilość metrów sześciennych drewna, musimy przemnożyć pomiar stosu przez współczynniki określone w Polskiej Normie

Zapraszamy do udanych zakupów